אם הריבית יורדת, זה הזמן לרכוש דירה?

אם הריבית יורדת, זה הזמן לרכוש דירה?

תוכן עניינים

מבוא

שוק הנדל"ן ידע מעל עשור של פריחה, הביקוש לדירות החל לעלות אי שם בסוף שנת 2008 ומשנה לשנה הביקושים גדלו והשוק פרח. זוגות צעירים, משפחות משפרות דיור ומשקיעים הזינו את המערכת, רכשו דירות מקבלנים ויד 2 ושוק הנדל"ן התנהל כקטר דוהר.
במקביל, הריבית במשק החלה לרדת באופן הדרגתי, הכסף הפך זול ובשנת 2015 הגיעה לתחתית.
החזרי משכנתא הגיעו לשפל של כ-4,000 ש"ח בחודש עבור משכנתא של 1,000,000 ש"ח בפריסה ל-30 שנה.
ביקוש קשיח לרכישה וכסף זול כתוצאה מריבית נמוכה הביאו לעליית מחירי הדירות משנה לשנה.

אז מה קרה?

בשנת 2020 הגיעה מגיפת הקורונה ויצרה קיפאון של כ-שנה בענפים רבים במשק הישראלי ובעולם כולו. תקיעות כלכלית גלובלית ומקומית, יחד עם אירועים מאקרו כלכליים נוספים דחפו את מחירי הסחורות והשירותים למעלה ונוצרה אינפלציה שהעולם לא ידע מעל עשור. אינפלציה היא מצב מסוכן הן ברמה העולמית והן ברמת המשק הישראלי ויכולה לגרום שיעורי אבטלה גבוהים ומיתון חמור.

איך זה השפיע עלינו?

בחודש 02/2022 החל בנק ישראל בנסיונות לבלום את האינפלציה ולהעלות את ריבית הפריים במשק לראשונה מזה שנים.
ההחזרים החודשיים למשכנתא האמירו מחודש לחודש וכולנו חווינו את הגידול בתשלום החודשי בחשבון הבנק.
בנק ישראל המשיך להילחם באינפלציה והתכנס מידי חודש וחצי לישיבת החלטת הריבית, התוצאה היתה בדרך כלל – העלאת ריבית אגרסיבית.
כאשר החלו סימני האטה בקצב האינפלציה ובשל הנסיון להבריא חזרה את המשק, בחודש 12/2023 הוריד הבנק המרכזי את ריבית הפריים ב0.25%
הורדת הריבית היא סממן חיובי, משקי בית, משקיעים וזוגות צעירים מראים סימנים של חזרה אל שוק הדירות. קבלנים מדווחים על עלייה בכמות המתעניינים של עד פי 3 מחודשים קודמים.
לאחר שנה אחת של קיפאון בעקבות מגיפת הקורונה רוכשי הדירות חזרו בהמוניהם, יצרו ביקוש גדול מזה שהשוק ידע להכיל ומחירי דירות קבלן עלו לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בשנת 2021 ב13% ובשנת 2022 ב19%(לצפייה : https://did.li/be9w5 – קישור להלמ"ס).
בנוסף לעליית מחירי הדירות במהלך השנים: 2021-2022, הביקוש הרב אל מול ההיצע הנמוך הקיים הביא לקיצור משך תקופת הרכישה, כלומר: משך הזמן שמשפחה משפרת דיור לקחה לעצמה על מנת לבחון עסקת רכישה, התקצר בלמעלה-50%. אם בעבר משפחות משפרות דיור וזוגות צעירים חיפשו דירה לרכישה במשך כחצי שנה, אז עקב עליית המחירים בשנים: 2021-2022 הזמן התקצר ל-3 חודשים ואף פחות מכך.
המשמעות היא, בעת לחץ בשוק הנדל"ן, כאשר מתפתח ביקוש גדול לצד היצע קיים כפי שאנו עומדים בתחילת שנת 2024 יש צפי לעליית מחירים מאסיבית ופחות זמן למשפחה לתכנן ולהתלבט על רכישת הדירה הבאה.

שיתוף הפוסט

צרו קשר היום כדי לקבוע פגישת ייעוץ חינמית

אנו נשמח לעזור לכם לרכוש את בית החלומות שלכם

רוצים לדבר עם הג׳יני ?

השאירו כאן פרטים והג׳יני יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן