מבוא

זוגות רבים יוצאים לחפש נכס בשלב בו מתגבש רעיון לרכישת דירה. חלק גדול מאותם זוגות ומשפחות, פועלים ממניעים שאינם שכלתניים. למעשה רוב השוק מבצע רכישת נכס מתוך רגש, כולם צריכים להרגיש טוב בבית שלהם. מאידך, קיים גם ההיבט הכלכלי, ניתוק מכל רגש והתמקדות בנתונים המספריים של העסקה. אלה הפועלים עפ"י חשיבה כלכלית, מגדירים יעד ועושים חשבון. כאשר המספרים מתאימים, יש עסקה.

אבל, האם קיים מודל המוביל את הרוכשים לדירה שתענה על הקריטריונים החשובים להם? מי ערב לכך שהדירה אותה בחרו לרכוש תענה על מירב הצרכים של המשפחה?

ההשפעה

חלק לא מבוטל מאותם רוכשים מתייאשים בשלב החיפוש, חוסר המיקוד גורם לכך שאין התאמה בין הנכס שיענה בפועל על הצרכים של המשפחה ובין הנכסים שנבחנו למטרת רכישה. חוסר ההתאמה מרחיקה זוגות ומשפחות רבות מהשוק ואלה מפספסים את גל המחירים הנוכחי ויספגו עליית מחירים משמעותית בגל הבא. אילו פעלו מתוך מודל מסודר יכלו לרכוש לעצמם דירה מתאימה ולעלות על רכבת הנדל"ן בשלב מוקדם ולהתקדם בקצב השוק.

הצורך במודל מסודר שינחה את הזוגות הצעירים מתבקש ובעצם נדרש "מנגנון לחיפוש נכס". מערכת סינון שתדרג את הקריטריונים החשובים באופן מסודר, תקבע תנאי סף ותייצר וודאות גדולה לגבי הנכס הנרכש. עוד טרם היציאה לחיפוש פיזי של נכסים, המשפחה תוכל לקבל תמונה של הנכס הבא שתרכוש. הרעיון המרכזי הוא לעמוד על מערכת הסינון שתפקידה לוודא שלא יווצר קשר רגשי לבית שלא מתאים ואינו עונה על רוב הצרכים של המשפחה. 

הפתרון שלנו

המנגנון לחיפוש נכס מגדיר תנאי סף, תנאים נדרשים לנכס הנרכש הבא שהמשפחה לא תוכל לוותר עליהם. הרוכשים יגדירו עד ארבעה תנאי סף שחשובים להם, כדוגמת: טווח מחירים לרכישת הדירה, מספר חדרים, גינה או מרפסת מסוימיםנגישות מלאה או חנייה כפולה. המוטיב הוא כזה ששומר על תנאי סף בגדר קריטריון למגורים חובה בלבד. יתר הצרכים ידורגו מעשר ועד אחת, לפי סדר החשיבות, מהחשוב ביותר ועד החשוב פחות, תוך שמירה על כך שלא ניתן לדרג יותר מצורך אחד באותו הדירוג פעמיים.

בשלב בו המשפחה סיימה לדרג את תנאי הסף ואת הקריטריונים החשובים לה למגורים יש להתחיל בסינון ראשוני, נכסים העונים לתנאי הסף בלבד. דירות שאינן עונות על תנאי הסף, במידה ניכרת אינן עונות לצרכים הבסיסיים של המשפחה ולכן הסתכלות מעמיקה בהן היא חסרת טעם ותוציא את המשפחה ממיקוד. נכסים אפשריים שעונים לתנאי הסף שהמשפחה הגדירה יש לבחון, כאשר המיקוד יעבור לקריטריונים הבאים שקיבלו את הדירוג הגבוה, כך יגברו הסיכויים להתמקד בנכס המתאים לצרכי המשפחה. 

סיכום

לגבי נכסים אשר עונים על תנאי הסף ובעלי פוטנציאל אך ידרשו התאמות כדוגמת שיפוץ משמעותי, יש לעבוד לפי דירוג הקריטריונים המנוסח מראש, לבקש הצעת מחיר לכל השיפוץ הנדרש ולבחון את העלות הנוספת למחיר הרכישה. הסכום הכולל של התאמות ומחיר הרכישה ייבחן ביכולת החזר והון עצמי קיים של המשפחה. במידה ויש לזוג את היכולת לבצע את הרכישה ולעמוד בכל העלויות הנדרשות, ניתן יהיה להתקדם למשא ומתן מסחרי מול המוכרים ובהמשך לנהל רכישה מסודרת על פי מודל התואם את צרכי המשפחה.

רוצים לדבר עם הג׳יני ?

השאירו כאן פרטים והג׳יני יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן