משכנתא כירורגית

משכנתא כירורגית

תוכן עניינים

מבוא

בחודש מרץ 2022 בנק ישראל החל להעלות את ריבית המשק, המטרה היתה טובה: מלחמה באינפלציה, ריסון עליית המחירים שלא פוסקת. המשק הגיב לאט. לאחר עשור של ריבית אפסית כמעט וכתוצאה מכך כסף זול, קשה לשנות הרגלים. דפוסי הצריכה של משקי הבית לא השתנו בקצב שבנק ישראל התכוון. עצם התפיסה שהכסף קיים ובזול הביאה את האוכלוסיה  לרמת חיים גבוהה שלא תמיד משקפת את היכולת הכלכלית האמיתית של כל משק בית. בנק ישראל מצידו דבק במטרה להילחם בעליית המחירים והחליט להגביר הילוך, כך שהעלה מידי חודש וחצי את ריבית המשק, פעימה אחר פעימה שוב ושוב. 

איך זה משפיע עלינו ?

עליית הריבית הביאה להתייקרות מיידית בהלוואות ומשכנתאות. מאידך, שוקי המניות הגיבו בירידה, מוצרי החסכון כדוגמת: קרנות השתלמות, קופות גמל ואפילו קרנות הפנסיה החלו להראות תשואה שלילית. המציאות הפכה שונה: החסכונות החוץ בנקאיים החלו להישחק, מצד אחד האינלפציה גואה והכסף שווה פחות ומאידך התשואה אפסית או שלילית. במקביל בנק ישראל החל לחייב את הבנקים להעניק תשואה על חסכון לפקדונות בנקאיים.

החזרי ההלוואות והמשכנתא גדלו באופן אחיד, כל משק בית עם הלוואת פריים ספג את פעימות העלאת הריבית של בנק ישראל. המשמעות היא אחת: ככל שיש למשק בית יותר אשראי בריבית בנק ישראל, החשיפה שלו לעליית ריבית גבוהה יותר והוא ישלם החזר חודשי גבוה יותר. עד אלפי שקלים יותר שנאלצו משקי בית להחזיר עבור הלוואות ומשכנתאות. החזרים חודשיים שגדלים מידי חודש מייצרים אי בהירות, חוסר שליטה על ההוצאות המשפחתיות ובמקרים מסוימים כאוס מוחלט עד כדי חדלות פרעון.

משקי הבית שמים לב לתזרים המשפחתי יותר ויותר, בעוד שעמודת ההוצאות תופחת, בשל התייקרות מחירים של מוצרי הצריכה ועליות בהחזר החודשי למשכנתא והלוואות, עמודת ההכנסות ברוב המקרים לא גדלה כלל. היציבות הכלכלית חשובה למשפחות, זוהי תקופה שככל הנראה תסתיים, אך יש להיערך אליה.

אז מה עושים ?

על מנת לשמור על תזרים הוצאות משפחתי יציב ניתן לייצר החזר משכנתא שלא משתנה בתדירות כה גבוהה ומעניק בטחון כלכלי למשפחה. בתקופות בהן האינפלציה גואה וההחזרים עולים ניתן לתכנן את המשכנתא באופן נקודתי לתקופה זו, כירורגי, כך שההוצאה החודשית בגינה תישאר ללא כל שינוי. המשמעות היא גם כאשר בנק ישראל ימשיך להעלות את ריבית המשק, "המשכנתא הכירורגית" תישמר וההחזר החודשי לא יעלה. "הטיפול הכירורגי" יכול להתבצע במשכנתא חדשה או במחזור למשכנתא קיימת, כאשר הרעיון המרכזי הוא לייצב את ההחזר החודשי כך שלא יהיה חשוף לעליות הריבית של בנק ישראל. 

החסרון היחיד במשכנתא כירורגית הוא שאיננה חשופה לפעימות הורדת הריבית שעתידות לבוא בהמשך. כאשר יגיע היום בו בנק ישראל יטול את החירות להוריד את הריבית, הדבר יקרה ככל הנראה טיפין טיפין אך "המשכנתא הכירורגית" לא תהיה חשופה לכך. פתרון עוקף להורדת הריבית הוא שימוש ברכיבים משתנים שאינם מושפעים מהחלטות בנק ישראל ומאפשרים מחזור של המשכנתא עם חשיפה נמוכה לעמלת פרעון מוקדם.

לסיכום

העשור שהסתיים בחודש מרץ 2022 הביא איתו שינויים רבים שהתרחשו בבת אחת, כאמור: החזרי משכנתא שממשיכים לטפס ואינפלציה גבוהה. עם זאת, לא מאוחר לבצע התאמות במשכנתא הקיימת. גם רוכשי דירות חדשות יוכלו לתכנן מראש "משכנתא כירורגית" ולהגן על עצמם מפני אינפלציה מתמשכת ועליות ריבית נוספות.

שיתוף הפוסט

ניווט בין המאמרים

צרו קשר היום כדי לקבוע פגישת ייעוץ חינמית

אנו נשמח לעזור לכם לרכוש את בית החלומות שלכם

רוצים לדבר עם הג׳יני ?

השאירו כאן פרטים והג׳יני יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן